Znani Szeleni

Znani Szeleni

Postprzez Cristian Flachbett » 26 gru 2012, o 11:14

Publikuję "Znanych Szelenów". Ów materiał miałem opracować, i to zrobiłem. Dodaję od razu sondę. Proszę o wyrażenie na ten temat zdania.



ZNANI SZELENI

Gerard Janković – ur. 21 stycznia 1920 r., zmarły 4 lipca 2000 r.
Szelenyski pisarz i autor słynnej powieści: „Dokąd idziesz, Szelenyo?”. Znany dzięki właśnie temu utworowi, który napisał w 1960 roku. Jego matka – Niemka, ojciec – Szelen. Janković miał dwoje dzieci i żonę – Nataliję.

Hrabia Misza Vraćek – ur. w 1864 r., zmarły w 1911 r. Zginął na wojnie. Patriota wierzący wciąż w niepodległość Szelenyi. Wybudował słynny Gmach „S” ( w 1900 r.) , w którym obradowali najważniejsi, najmądrzejsi i najsławniejsi Szelenyi (również Janković). Twórca pierwszego hymnu Szelenyi. Był kawalerem.

Edmund Ullik - ur. w 1905 r., zmarły w 1974 r (śmierć naturalna). Pomagał w pisaniu hymnu. Z zawodu – dekarz. Uczestniczył także w obradach, w Gmachu „S”. Założył Tovaristwo Prejacol Szelenyi (Towarzystwo Przyjaciół Szelenyi). Miał czworo dzieci i żonę – Anę, która po śmierci Ullika wstąpiła do zakonu.

Sergio VIII – żył w XIV wieku. Jako pierwszy zabiegał o suwerenność Szelenyi. Był jej pierwszym przywódcą. Wrogo nastawiony do Burgów, zmiażdżył ich w bitwie pod Grojdarden ( dziś: Groj, południowo-zachodnia część Szelenyi). Jego żona – Elila – wydała na świat aż pięcioro jego potomków. Wszyscy byli chłopcami. Po ojcu władzę objął najstarszy – Ceslik.

Rajmunt Hohliś – najsłynniejszy lekarz szelenyski. Wynalazł lek na „ofrozę”, chorobę płuc. Mieszkał w Santanii, stąd wrogie nastawienie niektórych do jego osoby. Hohliś miał niepłodną żonę, z którą rozstał się tuż przed śmiercią w roku 1799 r.
Ponadto, był chemikiem, fizykiem i astronomem. Napisał epopeję narodową: „Wspomnienia starego Rajcia” (Rajcio – zdrobnienie od Rajmunt). Zmarł w 1854. Zabił go Slokas Vanicki – polityk, członek frakcji „Stop njerëz-parazitë!” (pol. „Stop ludziom-pasożytom!”). Vanicki lekarza uważał za chytrego „cwaniaka”, udającego doktora i pobierającego za leczenie ogromne sumy pieniędzy.

Torla Bialoleksa – wzór dla szelenyskej młodzieży. Urodzona na początku XX wieku. Była świetna w matematyce i fizyce. Jej twarz często pokazywano na tzw. „plakatach wyzwoleńczych”, czyli wielkich arkuszach papieru, podrzucanych do domów na terenie Santanii i Burgii, na których widoczne były zdjęcia ludzi walczących o suwerenność Szelenyi oraz czerwony napis: „Ludzie, dajcie nam wolność!”.
Wszystkim Szelenyom znane jest przysłowie: „Uczy się lepiej niż Bialoleksa”, znaczące to, iż dana osoba ma słabe oceny i nie uczy się zbyt dobrze.
Torla zmarła w 1980 r. w miejscowości Herlikovy Pas , koło Leskovej Hory. Miała męża, jednak była bezdzietna.

Figlar z rodu Glebnych - przywódca Szelenyi w latach 1450-1501 r. Zasłynął z posiadania pięciu żon, ponad dwadzieściorga dzieci i ośmiu kochanek.
Jego rządy , mimo wszystko, były korzystne dla regionu. To dzięki niemu powiększyło się terytorium szelenyskie i armia.
Tuż przed śmiercią, w 1498 r. publicznie rozebrał się ze swych szat na ulicy i bez żadnego odzienia biegał po Leskovej Horze. Za ten haniebny czyn został ugodzony mieczem przez jedną ze swych kochanek – Jadwisię.
W miejscowości Ruchaki, w północnej części Szelenyi, stoi pomnik Figlara, na którym przedstawiony jest nago.

Roman Romaniević – ur. 1777 r., zmarły w 1865 r. Bohater szelenyski, który w 1800 r. uratował przed śmiercią Zorlika Łaczwekiego – legendarnego lidera pierwszej partii na terenie Szelenyi – Wspólnoty Niepodległości.
Romaniević często pojawiał się na rynku w Leskovej Horze. Tam stoi jego popiersie, podpisane: „On bil podobny do nasi! Uddajmy mu to, cośmy winni!” („On był podobny do nas! Oddajmy mu to, co jesteśmy mu winni!”).
Co trzy lata przed monumentem wieńce i kwiaty składają władze Santanii i Burgii. Po raz pierwszy zrobił to śp. Martin Rutzeldorf.

Halina Lyckowa – słynna poetka szelenyska. Urodzona w maju 1800, zmarła w czerwcu 1900 r. Uznawana za „diwę poezji” i „gwiazdkę Szelenyi”.
Jest jedną z największych pisarek w dziejach regionu, tuż obok autora „Dokąd idziesz, Szelenyo?” - Gerarda Jankovicia.
Jej śmierć wywołał rak mózgu. Pod koniec życia Lyckowa zapominała wyrazy i znaczenie niektórych słów. Ostatecznie, przestała pisać dwa lata przed skończeniem swego żywotu.
Miała męża – Tejodora, który zmarł w 1873 r.

Witalij Fruman – satyryk, twórca słynnego szelenyskiego kabaretu: „Pod Eufemią” (w piwnicy restauracji „Eufemia”).
Urodzony w Herlavym Dworze, w południowo-wschodniej części regionu, w 1811 r.
Zaczynał od rozśmieszania ludzi na ulicy. Reakcje osób fotografował.
Kabareciarz zmarł pod koniec XIX wieku, w Gregorku, blisko Herlavego Dworu.
Wiele obecnych kabaretów nosi jego imię.

Mirko Karlićek (fałszywa metryka) – twórca faszystowskiej partii „Kontra”.
Urodzony w 1934 r., w Dusseldorfie, w Niemczech. Właściwie: Gregor von Schigeldorf. Wielki zwolennik rasizmu. Uważał, że najmądrzejszą rasą są Burgowie, a najsłabszą Szeleni.
Zasłynął jako człowiek nienawidzący regionu i jego mieszkańców.
Został zabity przez Leona Paricia – członka szelenyskiej partii: „Wspólnota Niepodległości”, który za zabójstwo dostał karę dożywocia.
Nastąpiło to w 1984 r. Zwłok Schigeldorfa do dziś nie znaleziono.


KONIEC.

napisał/opracował: Cristian Flachbett



Przepraszam, ale nie mogę niestety dodać sondy. Może to zrobić tylko moderator działu. ;)
(-) Cristian Flachbett
______________________________
były prezydent Republiki Santanii i Burgii
jeden z jej twórców
poseł
polityk
Cristian Flachbett
 
Posty: 492
Dołączył(a): 24 sie 2012, o 12:06

Re: Znani Szeleni

Postprzez Aramintha Gillia » 26 gru 2012, o 11:22

Figlar - this is my idol! :D :D :D
Aramintha Gillia
 
Posty: 8
Dołączył(a): 14 lis 2012, o 21:31

Re: Znani Szeleni

Postprzez Cristian Flachbett » 26 gru 2012, o 11:26

Tak myślałem... :)
(-) Cristian Flachbett
______________________________
były prezydent Republiki Santanii i Burgii
jeden z jej twórców
poseł
polityk
Cristian Flachbett
 
Posty: 492
Dołączył(a): 24 sie 2012, o 12:06

Re: Znani Szeleni

Postprzez Pavel' Abramovic: » 26 gru 2012, o 14:23

Ja mam tylko kilka uwag:
Sergio VIII - czemu już ósmy skoro pierwszy władca? ;)
Mirko Karlićek - w Mikroświecie chyba nie ma Niemiec ;D To on Burgiem jest czy jakimś nie wiem, Prusakiem z RLS?
Pavel' Abramovic:
Prezydent Republiki Interlandu
informacja o multikontach
Pavel' Abramovic:
Administrator
 
Posty: 349
Dołączył(a): 9 sie 2012, o 02:13
Lokalizacja: Novograd, Interland

Re: Znani Szeleni

Postprzez David Kovacs » 26 gru 2012, o 14:25

No akurat jakby był Prusakiem to znałbym typa. :)
Avatar użytkownika
David Kovacs
 
Posty: 37
Dołączył(a): 18 gru 2012, o 19:18

Re: Znani Szeleni

Postprzez Cristian Flachbett » 26 gru 2012, o 14:28

Pavel' Abramovic: napisał(a):Ja mam tylko kilka uwag:
Sergio VIII - czemu już ósmy skoro pierwszy władca? ;)
Mirko Karlićek - w Mikroświecie chyba nie ma Niemiec ;D To on Burgiem jest czy jakimś nie wiem, Prusakiem z RLS?



Serio VIII, ponieważ jego przodkowie pochodzili z arystokracji. ;)
Mirko Karlićek jest Burgiem urodzonym w Niemczech (chyba kiedyś była taka mikronacja). ;)
(-) Cristian Flachbett
______________________________
były prezydent Republiki Santanii i Burgii
jeden z jej twórców
poseł
polityk
Cristian Flachbett
 
Posty: 492
Dołączył(a): 24 sie 2012, o 12:06

Re: Znani Szeleni

Postprzez David Kovacs » 26 gru 2012, o 14:32

Była....nanonacja bardziej, powstała z inicjatywy pewnego obywatela, który został wydalony z Prus.
Avatar użytkownika
David Kovacs
 
Posty: 37
Dołączył(a): 18 gru 2012, o 19:18

Re: Znani Szeleni

Postprzez Cristian Flachbett » 26 gru 2012, o 14:33

Proszę bardzo, mamy wyjaśnienie. Dziękuję Panie Kovacs za informację. ;)
(-) Cristian Flachbett
______________________________
były prezydent Republiki Santanii i Burgii
jeden z jej twórców
poseł
polityk
Cristian Flachbett
 
Posty: 492
Dołączył(a): 24 sie 2012, o 12:06

Re: Znani Szeleni

Postprzez M. L. Russellovic » 26 gru 2012, o 18:09

No to zaczynamy ;) :

Na początek uwaga ogólna - daty trzeba będzie pozmieniać, gyd oficjalnie uznamy historię. Proszę również usunąć niemikronacyjne narodowości.

1) Gerard Janković - może nie pisarz powieści, a traktatu? Bo tytuł nie wskazuje na powieść.
2) Hrabia Misza Vracek - ogólnie ok, ale proponuję zmienić nazwę gmachu, bo jak rozumiem "S" to Szelenya, ale dla mnie to nijakie, a tworzył pan w tym artykule ciekawe nazwy.
3)Edmund Ullik - jedna rzecz: co dekarz robił na posiedzeniu gmachu? Proszę o rozwinięcie sprawy Towarzystwa, czym było i czym się zajmowało.
4) Sergio VIII - musi siłą rzeczy być pierwszy, a nie ósmy.
5) Rajmunt Hohliś - bez zastrzeżeń
6) Torla Bialoleksa - uczyła sie dobrze i stawiają jej pomniki...? Może dodajmy chociaż działalność niepodległościową bo to trochę naiwne, musiała odznaczyć się czymś szczególnym. A to przysłowie "uczyć się lepiej niż Bialoleksa" chyba powinno oznaczać wyjątkowe dobre wyniki, a nie słabe, chyba, że czegoś nie zrozumiałem.
7) Figlar z rodu Glebnych - to jest żart? Postawili mu pomnik bo biegał nago :D ? Dodajmy, że miał chorobę psychiczną na końcu swego życia i to dlatego. Poza tym to, że jego kochanka zabiła go za paradowanie z narządami na wierzchu jest dość groteskowe. Na "goły" pomnik stanowczo się nie zgadzam i to w miejscowości Ruchanki.
8)Roman Romaniević - nie żeby coś, ale tu raczej winien pojawić się ten, którego uratował, bo poza ratunkiem Roman nic nie zrobił.
9) Halina Lyckowa - bez zastrzeżeń
10) Witalij Fruman - bez zastrzeżeń
11) Mirko Karlicek - nie wiem czy taka osoba powinna znaleźć się w znanych Szelenach skoro jest Niemcem. Przynajmniej tak wywnioskowałem.
Avatar użytkownika
M. L. Russellovic
 
Posty: 246
Dołączył(a): 7 paź 2012, o 20:47

Re: Znani Szeleni

Postprzez Cristian Flachbett » 26 gru 2012, o 19:02

M. L. Russellovic napisał(a):No to zaczynamy ;) :

Na początek uwaga ogólna - daty trzeba będzie pozmieniać, gyd oficjalnie uznamy historię. Proszę również usunąć niemikronacyjne narodowości.

1) Gerard Janković - może nie pisarz powieści, a traktatu? Bo tytuł nie wskazuje na powieść.
2) Hrabia Misza Vracek - ogólnie ok, ale proponuję zmienić nazwę gmachu, bo jak rozumiem "S" to Szelenya, ale dla mnie to nijakie, a tworzył pan w tym artykule ciekawe nazwy.
3)Edmund Ullik - jedna rzecz: co dekarz robił na posiedzeniu gmachu? Proszę o rozwinięcie sprawy Towarzystwa, czym było i czym się zajmowało.
4) Sergio VIII - musi siłą rzeczy być pierwszy, a nie ósmy.
5) Rajmunt Hohliś - bez zastrzeżeń
6) Torla Bialoleksa - uczyła sie dobrze i stawiają jej pomniki...? Może dodajmy chociaż działalność niepodległościową bo to trochę naiwne, musiała odznaczyć się czymś szczególnym. A to przysłowie "uczyć się lepiej niż Bialoleksa" chyba powinno oznaczać wyjątkowe dobre wyniki, a nie słabe, chyba, że czegoś nie zrozumiałem.
7) Figlar z rodu Glebnych - to jest żart? Postawili mu pomnik bo biegał nago :D ? Dodajmy, że miał chorobę psychiczną na końcu swego życia i to dlatego. Poza tym to, że jego kochanka zabiła go za paradowanie z narządami na wierzchu jest dość groteskowe. Na "goły" pomnik stanowczo się nie zgadzam i to w miejscowości Ruchanki.
8)Roman Romaniević - nie żeby coś, ale tu raczej winien pojawić się ten, którego uratował, bo poza ratunkiem Roman nic nie zrobił.
9) Halina Lyckowa - bez zastrzeżeń
10) Witalij Fruman - bez zastrzeżeń
11) Mirko Karlicek - nie wiem czy taka osoba powinna znaleźć się w znanych Szelenach skoro jest Niemcem. Przynajmniej tak wywnioskowałem.



No to zaczynamy : ;)

Gerard Janković - czy tytuł "Dokąd idziesz, Szelenyo?" wskazuje bardziej na powieść czy na traktat? Zdecydowanie bardziej na powieść. Odpowiedź nasuwa się sama. Uważam, że tytuł jest w sam raz na powieść.

Hrabia Misza Vracek - gmach "S" może być zmieniony na coś innego, oczywiście. Jednakże nie wiem, na co. Proponuję Gmach Szelenyski - po prostu.

Edmund Ullik był z zawodu dekarzem. Nie oznacza to, że swój zawód wykonywał. Przykładowo: mój wujek z zawodu jest ślusarzem, a pracuje w służbie zdrowia. ;)
Ullik działał w regionalnym sejmiku Szelenyi, i tak po szczebelkach wspinał się w swojej politycznej karierze. ;)
Myślę, że myśl towarzystwa powinna być rozwinięta przez kogoś innego. To już nie moja działka.

Sergio VIII - hmm.... ok, zgadzam się na jedynkę.

Torla Bialoleksa - nie stawiają jej pomników, bo się dobrze uczyła, panie Russelović. ;)
Proszę dokładnie wczytać się w to, co "przy niej" napisałem.
Zacytuję:

Jej twarz często pokazywano na tzw. „plakatach wyzwoleńczych”, czyli wielkich arkuszach papieru, podrzucanych do domów na terenie Santanii i Burgii, na których widoczne były zdjęcia ludzi walczących o suwerenność Szelenyi oraz czerwony napis: „Ludzie, dajcie nam wolność!”.


Oznacza to nic innego, jak to, że działała na rzecz niepodległości regionu. Po prostu nie chciałem znów pisać: "działała na rzecz suwerenności (...)" czy temu podobne. ;)

Specjalnie wymyśliłem to przysłowie, ażeby znaczyło odwrotność. Chodzi o to, że powiedzenie: "Uczy się lepiej niż Bialoleksa" jest, można powiedzieć, swoistym sarkazmem osoby mówiącej. Tak jakby powiedzieć: "Jest mądrzejszy niż Einstein" na osobę, wręcz, głupią.

Figlar z rodu Glebnych - szczerze mówiąc, stworzyłem tą postać by ucieszyła się pani Gillia i by pan miał zastrzeżenia. ;) Ok, bez pomnika, ale jego (nie)skromnej osoby nie usuwajmy! Musi być tu szczypta kontrowersyjności!

Roman Romaniević - również, jak wielu innych, działał na rzecz suwerenności Szelenyi. ;)
Umieszczę również p. Łaczwekiego, jeśli Pan o to prosi.

Mirko Karlicek urodził się w Cesarstwie Niemieckim, jednak mieszkał w Burgii, i można powiedzieć, że był Burgiem. Znany z tego, że nienawidził Szelenów. Taka postać jest ciekawa, ponieważ zdobyła sławę złymi czynami, słowami itp. Ogółem - nie jest to postać pozytywna. Znana, ale niedobra.


Poprawię i znów tutaj opublikuję. ;)
(-) Cristian Flachbett
______________________________
były prezydent Republiki Santanii i Burgii
jeden z jej twórców
poseł
polityk
Cristian Flachbett
 
Posty: 492
Dołączył(a): 24 sie 2012, o 12:06

Następna strona

Powrót do Szelenskye Museum Narodove

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron