The Politique 04/12/2012 Numer 43

The Politique 04/12/2012 Numer 43

Postprzez Robert Dąbski-Hans » 5 gru 2012, o 00:44

The Politique

04.12.2012, Rok II, Numer 43

Spis treści

- Stopka: Nowe zmiany w TNC
- Wiadomości z Kraju
- Gość TP: Ciaran van Scharfschuetze
- TP International: Pavel’ Abramovic
- Sport
- Top 5 Best of The Politique

Nowe zmiany w TNC

Grudzień przyniesie wiele zmian w Trizondal News Corporation. Wiele rzeczy odchodzi, wiele przychodzi, ale część pozostaje. Z powodu nikłego zainteresowania Like! TV, telewizja wycofała się ze współpracy z TNC, tak jak ScreenSport TV oraz PLTV Film. Szumnie zapowiadany Tri-Sport również się wycofał. Redakcja byłej Sportowej Victorii przeszła do nowej gazety - Victoria News. Będzie to gazeta w większości z newsami z Victorii. Również będzie tam wydawana. The Politique będzie regularnie wydawany co miesiąc. OBOP Homo Sclavinia szykuje nową ofensywę ankiet. Nasza redakcja również szukać współpracy z innymi redakcjami w v-świecie. Nie powiedzieliśmy ostatniego słowa na rynku medialnym. Zapraszamy jednocześnie do czytania The Politique.

Cykl TP International zastąpił “Wiadomości ze Świata”

Redakcja The Politique życzy jednocześnie czytelnikom Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku, oby ten rok był jeszcze lepszy niż obecny!

Wiadomości z kraju

Dawno nie było wydania The Politique, ale zacznijmy kolejny artykuł. W Trizondalu trwa obecnie konkurs na siedzibę Uniwersytetu Królewskiego. Pierwsza zgłosiła się Cerwana z Dalmencji, ale padła deklaracja zgłoszenia się Sclavinianu. Najlepiej by było, gdyby to stolica miała siedzibę UK, ale czy ktoś zrobi prezentację Trizopolis? A może wykorzysta jakieś obecne? W państwie oprócz tego trwa dyskusja na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących obywatelstwa.trizondalskiego. Myślę, że nie trzeba opisywać dyskusji, gdyż każdy może ją znaleźć na forum Trizondalu. W życie weszły przepisy dotyczące kodów pocztowych. Każde miasto ma przydzielony jeden kod. Ustawodawca nie robił kłopotu, tak jak to jest w realnej Polsce, gdzie na miasto jest nawet 30 kodów pocztowych. Ma to ułatwić i bardziej uatrakcyjnić narrację prowadzoną poprzez pisanie listów. Wiele jeszcze instytucji czy miast nie ma kodu w swoich miejscach do tego odpowiednich miejscach, ale myślę, że do końca miesiąca powinno już być wszystko ustawione. Wydaje mi się, że to są najaktualniejsze informacje dotyczące Trizondalu w najbardziej uciętym skrócie przedstawione.



Gość The Politique: Ciaran van Schartschuetze

Niedawno w redakcji The Politique gościł były obywatel RWŚ. Zgodził się na krótki wywiad.

The Politique: Witam! Gościem redakcji The Politique jest Ciaran van Scharfschuetze, były obywatel RWŚ, a obecny Trizondalu. Jak to się zaczęło, Pańska przygoda w mikroświecie?

Ciaran van Scharfschuetze: Pewnego dnia na jakiejś stronie internetowej moją uwagę przykuła reklama "państwa wirtualnego" pod nazwą Wirtualny Świat. Kiedyś z nudów, pod koniec 2006 roku, tam wszedłem i spodobało mi się. Pomijając różne aspekty życia w WŚ, tam po raz pierwszy usłyszałem słowo "mikronacja". Miałem nadzieję, że RWŚ taką właśnie mikronacją jest, ale przekonałem się po jakimś czasie, że jednak prawo tworzone przez mieszkańców i wybieraną przez nich władzę jest niczym dla zarządców strony. Dzięki pracy dla RWŚ udało mi się jednak zagościć w kilku mikronacjach, chociażby Rotrii, Mikrosławii no i oczywiście Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, gdzie zostałem ambasadorem. Po bezprawnej banicji z WŚ miałem już trochę znajomych w mikronacjach i trochę doświadczenia, więc mogłem już śmiało obracać się w mikroświecie.

TP: Niedawno w RWŚ doszło do katastrofy, z tego powodu już RWŚ nie ma. Dlaczego wybrałeś Trizondal, jako deskę ratunku?

53: Rzeczywiście, Republika Wiecznego Świtu przestała istnieć. Rozważałem co można zrobic dalej, by zachować kontynuację historii własnej i kraju...
Trizondal, w którym przez dość długi czas byłem ambasadorem RWŚ wydawał mi się zawsze krajem normalnym, kulturalnym i aktywnym. Zarówno RWŚ i to pod rządami administracji gry i to już niepodległe zawsze mogło liczyć na pomoc, na dobre słowo i wsparcie ze strony RSiT, Królestwa Trizondalu i ostatecznie Państwa w obecnej formie. Otwarte serca trizondalczyków wydawały mi się najbezpieczniejszym lądem do rozpoczęcia kolejnego etapu mojego wirtualnego życia. Po raz kolejny się nie zawiodłem. Czasem się śmieję, bo okazuje się, że jestem osobą z jednym ze starszych dowodów trizondalskich :) Niewielu ma starsze, a w sumie jako obywatel jestem tu beniaminkiem. Bardzo cieszę się i jestem wdzięczny, że Trizondal przyjął mnie i Starlet (no i pozostałych uchodźców) na swoje łono. Myślę, że dajemy z siebie wszystko, by rozwijając powierzoną nam ziemię odwdzięczyć się za kolejną pomoc.

TP: Nowy Jantar - to była pierwsza inicjatywa pańska jak i pani Lotti. Jest to kolejne miejsce w Dalmencji, gdzie kultywuje się poszczególne kultury. Proszę powiedzieć, dlaczego akurat to Dalmencja jest miejscem zamieszkania uchodźców z RWŚ?

53: Hmm... Szczerze w pierwszym momencie myślałem o tym, by zamieszkać w Zongyi, ale to była chwila. Nie byłem jednak związany z żadnym z krajów Trizondalu. Kiedy więc postanowiłem zwrócić się o pomoc do Waszego Państwa postanowiłem, ze przyjmę co mi dacie, w końcu uchodźca cieszy się z tego, co otrzyma, bez narzekania. Zostaliśmy zaproszeni do Dalmencji, by osiąść na terenie dawnej bazy wojskowej. Przyjęliśmy to bez szemrania wdzięczni za schronienie tym bardziej, że teren był niedaleko morza, co mi się spodobało. Zasilenie przez nas szeregów Dalmencji jest więc jedynie wynikiem przyjęcia zaproszenia jakie otrzymaliśmy. Myślę jednak, że gdziekolwiek byśmy wylądowali rozwój przebiegałby bardzo podobnie...

TP: Co może Pan powiedzieć o Starlet Lotti, wydaje mi się, że bardzo mała grupa ludzi (lub tylko pan) wie coś więcej na temat tejże osoby?

53: A może to z Nią powinno się przeprowadzić wywiad ? Starlet Lotti poznałem w WŚ. Kiedy z prezydentem RWŚ - Konradem Price'm Rosenbergiem staraliśmy się wywalczyć niepodległość RWŚ, wspierała nas i walczyła o sprawiedliwość w naszym imieniu, kiedy już zablokowano nam dostęp do państwa. Razem z nami współtworzyła Republikę Wiecznego Świtu (de facto to ona była pomysłodawczynią tej nazwy, którą później wybrano w krajowym referendum). Jest osobą ambitną, chętną do współpracy i pomysłową, dlatego cieszę się, że współtworzy ze mną Nowy Jantar.

TP: Jakie wiąże Pan plany na przyszłość w Trizondalu?

53: Można by odpowiedzieć - "spokojna emerytura", ale chyba mi się nie uda :D Jestem osobą, która ma dużo pomysłów, ale najlepiej, gdyby ktoś wyjmował je z mojej głowy i realizował w moim imieniu. Czasem nie chce mi się pisać, ale obiecuję, że będę walczył ze swoim lenistwem. Myślę, że jeśli tylko Trizondal będzie się trzymał, będę starał się w miarę moich chęci i możliwości pomagać w jego rozwoju. Oczywiście w pierwszym rzędzie pragnę się skupić na rozwoju Nowego Jantaru. Mamy już ze Starlet parę nowych koncepcji, jest też ogólnie nakreślony plan zagospodarowania przestrzennego miasta, zobaczymy jak się uda go realizować.
Najbliższe obowiązki to przebadanie odkrytych ruin i budowa kina pana Kwieka. Planuję również budowę ratusza, bo na razie siedziba władz miasta mieści się w jednym z budynków dawnej jednostki wojskowej, ale to taki mało reprezentacyjny obiekt... Chciałbym również podleczyć trochę Las Libertes. Zacząłem, pomysły są, ale tu znów pojawia się moje lenistwo... Nie powiedziałem jednak ostatniego słowa :) Trochę czasu zabiera też piłka nożna i myślę, że nie zniechęcę się do prowadzenia Micronatora i Micronalesii za szybko.

TP: Jak Pan ocenia redakcję The Politique?

53: Wstyd przyznać, ale rzadko czytam prasę mimo, iż sam kiedyś prowadziłem czasopismo. Być może jeszcze do tego wrócę... Jeśli jest zapotrzebowanie, to gazety powinny wychodzić i konkurować ze sobą. Dobrze jednak, by wychodziły regularnie, jednak jak wiemy uzależnione jest to nie od samej redakcji, lecz od aktywności i ważkości wydarzeń. Trudno jest mi ocenić to, czy inne wydawnictwo, ale rzucając szybko okiem na ostatnie wydania The Politique uważam, że mogłoby się pojawić trochę więcej ilustracji. Czasami jeden dobry obrazek jest w stanie zastąpić kilka linijek tekstu. Poza tym nie mam uwag do Waszego czasopisma :)

TP: A więc dziękuje za ten wywiad. Gościem redakcji TP był Ciaran van Schartschuetze, obywatel Trizondalu. ;)

53: To ja dziękuję za zaproszenie. Ja z kolei zapraszam Was do Nowego Jantaru. U nas dużo się dzieje, więc mam nadzieję, że nie umknie to uwadze mediów. Pozdrawiam czytelników.



TP International: Pavel’ Abramowic + wiadomości

W cyklu wywiadów “The Politique International” zgodził się uczestniczyć prezydent Interlandu, Pavel’ Abramovic. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że wywiad był prowadzony dość dawno, jeszcze Victoria nie powróciła, a w jej miejscu była Samodzierżawa.

The Politique: Witam! Gościem cyklu “The Politique International” jest Pavel' Abramovic, prezydent Interlandu, jedna z ważniejszych osób w Klastrze. Chciałbym się najpierw zapytać, co pan sądzi o obecnej sytuacji w Klastrze?

Pavel’ Abramovic: Chciałbym na początku zaznaczyć, że Klaster jest od pewnego czasu znany jako Wspólnota Mikronacji. 'Klaster' był nazwą tymczasową, która, jak widać, przyjęła się i trzyma równie mocno co Pollin. (śmiech)

Sytuacja we Wspólnocie jest stabilna, choć pozostawia wiele do życzenia. Kładąc fundamenty WM mieliśmy wizję prężnego centrum wymiany doświadczeń, osiągnięć kulturalnych i technologicznych; niestety, w tym momencie wymiana jest dwustronna. Być może ma to związek z podstawowymi założeniami Wspólnoty - miała ona skupiać głównie kraje, które z jakichś powodów popadły w zastój. Problem w tym, że z tego samego powodu mikronacje te są niestabilne i czasem, z różnych powodów, reanimacja na forum Wspólnoty się nie udaje (IIRP), państwo obumiera jeszcze przed przenosinami (Victoria) lub też doznaje nagłego skoku aktywności i kończy współpracę z nami zanim obejmie rządy nad swoim forum we WM (Okoczia). Inną kwestią pozostaje niechęć nowych krajów do członkostwa w projekcie. Argumenty bywają różne, od 'ograniczenia suwerenności', po 'brak kontroli nad różnymi funkcjami forum'.

TP: No tak, nie zawsze plany pokrywają się z rzeczywistością. A propos Victorii, co Pan sądzi o sytuacji tam panującej? Na forum PUN jest nowa yoyonacja, a tutaj jest cząstkowo.

P’ A: Sytuacja Victorii jest nieciekawa dla niej samej i ciekawa z punktu widzenia zagranicznego obserwatora. Tymczasową stolicę (tj. forum) opanowała zgraja destruktywnych partyzantów na czele z ich upitym dyktatorem. Mam nadzieję pomóc pozostającym obywatelom Victorii w odratowaniu państwa i zaprowadzeniu porządku na prowincji. W mojej opinii państwo najlepiej odbudować na forum Wspólnoty, w której to sprawie skontaktowałem się już z p. Hewretem Primusem po jego wypowiedzi wzywającej do odbudowania Victorii.

TP: Niestety, z Victorii zostali Cristian Flachbett, jak wiadomo - RSiB, i właśnie Hewret Primus - zaczął się osiedlać w Trizondalu. Jak Pan myśli, czy Victoria powróci do aktywności za Schmitza, i czy wogóle będzie aktywna?

P’ A: To naprawdę zależy od wielu czynników. Po pierwsze, Odnowiona Victoria miałaby problem z przekonaniem starych obywateli do powrotu; po drugie, nie byłaby już Victorią założycieli, którzy mieli na nią konkretny pomysł. Mikronacji potrzebna jest idea, ideę Victorii należy dopiero znaleźć.

TP: Tak, idea Victorii a właściwie jej brak przykładał się do spadków aktywności. Czy widzi Pan jakieś państwa, które mogłyby jeszcze wstąpić do Wspólnoty?

P’ A: Jedyny problem w znajdowaniu nowych państw chętnych do dołączenia do Wspólnoty jest taki, że każde z nich trzeba do projektu przekonywać. Jesteśmy nową jakością w polskim Mikroświecie i musimy pokonywać naszą narodową niechęć do nowego.

Jednak wracając do pytania; państwa, które odwiedziłem w ostatnim czasie, odrzuciły moją propozycję (m.in. Mikrosławia i Gaudium) lub przełożyły decyzję na później i upadły (Republika Ludowa Siedmiogrodu). Będę próbował przekonać Mikrosławię, postaram się także zdobyć uznanie władz nowo tworzonego związku Burbonii z Księstwem Chambord. Przyznam, że dostaję też sugestie obywateli i osób z zewnętrz, które zawierają tak daleko idące sugestie jak np. złożenie propozycji dołączenia Scholandii. Ale przyznam, że jest to sugestia nie pozbawiona podstaw! (śmiech)

TP: Scholandia nawet ma już własne forum, ale dlaczego by nie? Skoro jesteśmy w temacie międzynarodowym, zadam kolejne pytanie, jak pan sądzi, dlaczego OPM w obecnych czasach jest kompletnie nieaktywne?

P’ A: Scholandia ma forum na pun.pl. Był pan na forum Victorii, gdy ta jeszcze funkcjonowała, i wie, jak ten skrypt potrafi być denerwujący.

Wracając do pana pytania: myślę, że OPM jest ofiarą dwóch tendencji aż nadto widocznych ostatnio w polskim Mikroświecie. Na pewno Organizacja ma problem tożsamościowy; brak jej idei, bez której trudno cokolwiek zorganizować. Jednak nawet bez mocnej idei Organizacja mogłaby działać na, kolokwialnie mówiąc, pół gwizdka. Wobec tego przyczyną ostatniej nieaktywności w mojej opinii jest ostatni kryzys aktywności wewnętrznej w mikronacjach członkowskich. Gdy rdza nieaktywności dotyka filarów mikronacji, czas ratować właśnie je, a nie dach z kruchego tworzywa dyplomatycznych słów.

TP: Jakie ma pan zdanie na temat TP?

P’ A: Zdanie nt. the Politique? Dość dobra, głównego nurtu gazeta mikroświatowa. Poziom całkiem niezły, chociaż lubię poczytać artykuły, a na te nikt nie ma już dziś czasu ;)

TP: Gościem Redakcji TP International był Pavel' Abramovic, prezydent Interlandu, administrator Wspólnoty Mikronacji.

P’ A: Również dziękuję.


Victoria wraca na dawne tory!

Niektórych zadowala, niektórych nie. Robert Schmitz na dobre powrócił do Victorii. Zapowiedział wtedy zmożoną aktywność. W państwie trwają dyskusje na temat ustroju, jaki tam ma panować. Parę dni temu Victoria świętowała rocznicę istnienia. Mikronacja ta ma dość dobrze skonstruowane forum, łatwo można się poruszać po nim. Powstał projekt własnej telewizji - Vic TV. Widać, że państwo znów wróciło do aktywności przed kryzysem.

Wybory w Al-Rajnie czas zacząć!

29 listopada Centralna Komisja Wyborcza Al-Rajnu zakończyła proces zgłoszeń list wyborczych do tamtejszego parlamentu. Do Madżlis El-Mustaszarin XVII kadencji o głosy mieszkańców państwa będą walczyć ze sobą 23 kandydaci zgłoszeni w 5 komitetach. Pierwszą partią, która rozpoczęła kampanię wyborczą była Czy w państwie będą nowe przetasowania polityczne?

Szczyt M-6 - czy wypali?

27 listopada w Sprincie SiB ukazała się informacja, że w dniach 7-9 grudnia w Santanii i Burgii odbędzie się Szczyt M-6. Celem szczytu ma być, jak to określono, zbliżenie do siebie mikronacji. Dyskusje mają toczyć się spraw przyszłości v-świata. Na liście zaproszonych są między innymi Al-Rajn, Trizondal, SiB i Victoria, oraz także Chambord i Interland. Delegacja Trizondal składa się z Prezydenta Washburna, pana Scharfschuetze oraz pana Dąbskiego-Hansa. Życzymy udanych i ciekawych rozmów delegatom.

Sport

Trizondal - Ekstraklasa

Guardians 2 - 0 Golden Star
HKS Nowy 1 - 0 Atalanta
Surykatki 3 - 0 Micronalesia
Czarni 2 - 0 MKS

Tabela:
1. Surykatki - 6 pkt
2. HKS Nowy - 4 pkt
3. Golden Star - 3 pkt
4. Czarni - 3 pkt
5. Atalanta - 3 pkt
6. Guardians - 3 pkt
7. RKS SLNC - 1 pkt
8. MKS Rottera - 0 pkt
9. Micronalesia - 0 pkt

Następne spotkania:
Atalanta FC - RKS SLNC Rottera
Golden Star Trizopolis - HKS Nowy Oranienburg
Micronalesia - Czarni Trizopolis
Guardians Ulania - Surykatki Pięciogród

Primera Confederacion

Eskimos Nordheim 6 - 0 Antena Tomorrow
Bizon Kayakonae 5 - 0 Chiki-Chika
Mors Gaudium 5 - 1 DKS TNC Sclavinian
RKS Arakna Znicz 3 - 0 Hydra Gaudium
Pięciopolska 3 - 2 Kierans Sentora
Micronator Nowy Jantar 2 - 0 Grom Rue

Tabela:
1 Bizon Kayakonae
2.Eskimos Nordheim
3 Micronator Nowy Jantar
---------------------------------
10 DKS TNC Sclavinian
11 Kierans Sentora
12 Antena Tomorrow

SAR Camel League - Ekstraklasa

Yslamic Jidhuf 0 - 3 King Farajallah
AS Sultan Al-Mana 4 - 2 CF Media Ghafur
Arabic Al-Muhar 3 - 2 Scorpio Sitr
Torpedo Huwar 3 - 2 Orły Sitr
Puszek Awa 2 - 4 Al-Fations Awa
Tiger Al-Barakah 3 - 0 Cnota Al-Mana

Tabela:
1. Al-Fations Awa 27
2. CF Media Ghafur 24
3. Arabic Al-Muhar 21
-------------------------------
10 Torpedo Huwar 4
11 Cnota Al-Mana 4
12. Yslamic Jidhuf 3

Trzy ostatnie spadają do I ligi.

Top 5 Best of The Politique

http://www.youtube.com/watch?v=kYtGl1dX5qI
http://www.youtube.com/watch?v=ck-h0oG2msA
http://pl.youtube.com/watch?v=RBM9r7JJseI
http://www.youtube.com/watch?v=9c7HVMDp43s
http://www.youtube.com/watch?v=V_pCcBm400Y

5. Will.i.am ft. Britney Spears - Scream & Shout
4. Paul McCartney - Hope On Deliverance
3. De Mono - Wszystko jest na sprzedaż
2. WWO - Każdy ponad każdym
1. Madonna - Die Another Day

The Politique 2012
Robert Dąbski-Hans
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 wrz 2012, o 21:26
Lokalizacja: Trizondal, Dalmencja

Re: The Politique 04/12/2012 Numer 43

Postprzez Pavel' Abramovic: » 5 gru 2012, o 00:58

Radziłbym uważać, bo dostanie pan zaocznie karę śmierci w Al Rajnie za niepoprawną pisownię ich kraju, której zazdrośnie strzegą od kiedy tylko pamiętam ;)
Pavel' Abramovic:
Prezydent Republiki Interlandu
informacja o multikontach
Pavel' Abramovic:
Administrator
 
Posty: 349
Dołączył(a): 9 sie 2012, o 02:13
Lokalizacja: Novograd, Interland

Re: The Politique 04/12/2012 Numer 43

Postprzez Robert Dąbski-Hans » 5 gru 2012, o 01:00

Dlatego tam nie przebywam. ;)
Robert Dąbski-Hans
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 wrz 2012, o 21:26
Lokalizacja: Trizondal, Dalmencja


Powrót do The Politique

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron